Przenośny klimatyzator i wentylatory – zalety, wady, różnice. Co wybrać ? 0
Przenośny klimatyzator i wentylatory – zalety, wady, różnice. Co wybrać ?

Przenośny klimatyzer i wentylatory – zalety, wady, różnice. Co wybrać ?

 

Czym jest klimatyzator przenośny ?

 

Klimator (klimatyzator) to wiatrak na sterydach. Pełni wiele funkcji, ale przede wszystkim skupia się na obniżaniu temperatury w mieszkaniu. Na jego efektywność składa się system chłodząco-wentylacyjny, w którego wchodzi w skład: zbiornik na wodę, panel celulozowy oraz wydajnej dmuchawy.

Klimator

 

Jak działa klimator ?

 

System wodnego schładzania zastosowany w klimatorach opiera się na panelu celulozowym, po którym woda spływa do zbiornika umieszczonego w dolnej części klimatyzatora. Gorące i suche powietrze, które zasysane jest przez panel celulozowy spotyka się z wodą, oddając ciepło podczas procesu odparowywania. W wyniku procesu ewaporacji, powietrze nadmuchiwane do pomieszczenia jest świeże, nawilżone i schłodzone, co pozwala obniżyć temperaturę i utrzymuje się efekt chłodu.

Działanie klimatora, klimatyzatora

 

Wentylatory

 

Wentylator pełni ważną funkcje w trakcie gorących dni, pozwalają nam odpocząć od sporych upałów. Zakup takiego wiatraka to inwestycja na lata. Działanie wentylatorów cechuje cichą pracą, sprawdzą się w nocy podczas snu w gorące noce.

Bardziej rozbudowane wiatraki posiadają takie funkcje jak:

  • regulacja prędkości pracy,
  • regulacją kąta nachylenia,
  • funkcja oscylacji – obrót urządzenia,
  • różne tryby pracy,
  • wyłącznik czasowy,
  • obsługa pilotem,
  • wyświetlacz.

Wentylatory dzielimy na:

Wentylatory stojące podłogowe kolumnowe

 

Wentylator czy klimator? Wady i zalety

 

Jak już dowiedzieliśmy się co to są klimatyzatory przenośne i wentylatory oraz wiemy jak wyglądają czas się przyjrzeć bliżej co je wyróżnia.

 

Zalety wentylatora

 

Największą i niepowtarzalna zaletą wentylatorów jest ich niska cena. Występuje wiele różnych modeli od małych po duże, od klasycznych po kolumnowe. Wiatraki są proste w obsłudze, również nie sprawiają większego kłopotu w utrzymaniu ich w czystości. Niektóre modele zajmują niewiele miejsca i można je łatwo przestawiać w różne miejsca i nie będę przeszkadzać czy zabierać przestrzeni. Urządzenia są niezwykle ciche, co pozwala na korzystanie podczas upalnych nocy. Nie pobierają dużo prądu ani nie wymagają serwisowania, co pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz cieszyć się chłodem.

 

Wady wentylatora

 

Dość istotna wadą wentylatora jest miejscowe chłodzenie, ponieważ gdy wyłączymy wentylator temperatura w pomieszczeniu będzie taka jak przed włączeniem. Czyli aby uzyskać niższa temperaturę w pomieszczeniu wiatrak musi chodzić cały czas. Kolejna wadą jest mały zasięg działania wentylatorów.

 

Zalety klimatyzatora

 

Klimatyzator pozwala na długotrwały komfort poprzez obniżenie temperatury w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Większy zasięg działania niż w przypadku wentylatorów, co jest istotne w większych pomieszaniach podczas upalnych dni. Klimator i klimatyzator nie tylko schładzają powietrze ale również jonizuję powietrze, a także zapewniają odpowiednie jego nawilżenie. Nie potrzebna jest pomoc fachowca, ponieważ nie potrzebuje zamontowania instalacji. Możliwość zwiększenia wydajności chłodzenia dodając do zbiornika na wodę kostki lodu lub wkłady zamrażające. Pobiera mniej energii niż klimatyzacja, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

 

Wady klimatyzatora

 

Aby kupić klimatyzator trzeba zapłacić więcej niż w przypadku wentylatorów. Podczas działania co klika godzin trzeba sprawdzać czy poziom wody w zbiorniku jest bliski MIN, w tedy należy uzupełnić poziom wody do MAX wyznaczonym na podziałce zbiornika. Gdy urządzenie nie będzie użytkowane przez dłuższy okres konieczne jest opróżnienie zbiornika. Trzeba również pamiętać o czyszczeniu urządzenia aby jakość powietrza była idealna.

 

Podsumowanie

 

Jak zostało opisane w tym artykule klimatory potrzebują więcej uwagi, natomiast daję dużo więcej korzyści od wentylatorów. Potrafią bardziej poprawić komfort w upalne dni oraz oczyścić powietrze. Jeśli komfort oraz jakość powietrza są dla Ciebie najważniejsze to dobrym rozwiązaniem będzie zakup klimatyzatora. Natomiast gdy dla Ciebie jest ważne aby jak najmniej czasu poświęcać na konserwacje urządzenia oraz aby cena była niska to warto skupić się na wentylatorach.

 

W każdym bądź razie warto mieć w domu urządzenie, które pomoże walczyć z upalnymi dniami i pozwoli na uczucie chłodu gdy człowiek czuje, że zaraz się roztopi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl